Alergia to nic innego jak źle funkcjonujący układ odpornościowy, który błędnie rozpoznaje niektóre substancje odżywcze, wywołujące u nas reakcje alergiczne. Rozpoznawane są one jako „choroba” i dlatego nasz organizm broni się w podobny sposób jak przed wirusami i bakteriami.
W związku z tym często daje nam podobne objawy np. :
- atopowym zapaleniem skóry,
- refluksem przełykowym,
- biegunkami,
- zaburzeniami pracy jelit,
- zmianami skórnymi
- przewlekłym zmęczeniem,
- aftami jamy ustnej,
- bólami w nadbrzuszu,
- obrzękiem stóp, dłoni i stawów,
- katarem,
- wymiotami,
- nieżytem krtani,
Dlatego tak trudno jest rozpoznać alergie i wyeliminować produkty, które nam szkodzą. Zwłaszcza, że oprócz zwykłej alergii występują alergie krzyżowe. Polegają one na tym, że u osób uczulonych, objawy alergii pojawią się po zjedzeniu np.
- jabłka u osób uczulonych na pyłki drzew
- wieprzowiny po kontakcie z sierścią kota
- owoców (Banan, kiwi, awokado, kasztan jadalny) uczulonych na lateks
- owoców morza, po kontakcie z kurzem domowym
Dzieje się tak, ponieważ białka obecne w pyłkach np. roślin mają podobną lub nawet taką samą budowę chemiczną do niektórych składników pokarmowych. Dlatego nasz układ immunologiczny w odpowiedzi na kontakt z alergenem nie rozpoznaje różnic w budowie niektórych antygenów i może potraktować je jako tożsame i zaatakować wszystkie podobne do siebie białka. Wyróżniamy również zespół alergii ustnej, który daje objawy w miejscach dotkniętych przez dany alergen. Należą do nich między innymi swędzenia i opuchnięcia:
Aby rozpoznać alergie, możemy wykonać testy:
1) Testy alergiczne skórne
2) Alergiczne naskórkowe testy płatkowe
3) Testy alergiczne z krwi
4) Dieta eliminacyjna
5) test ImmunoCAP ISAC

Coraz częściej nasz system immunologiczny błędnie rozpoznaje składniki pokarmowe. Związane jest to przede wszystkim z postępem cywilizacji., gdyż nasz organizm jest zbyt przeciążony różnymi chemikaliami. Niestety na niektóre czynniki nie mamy wpływu dlatego jedyne co możemy zrobić w walce z alergią to unikanie alergenów. W ten sposób objawy alergii również znikną. Można także wspomóc się różnymi preparatami, aby szybciej złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Piśmiennictwo:
http://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,alergia---objawy--rodzaje-i-leczenie-alergii--uczulenie-na-pylki,artykul,1587489.html
http://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,alergia---objawy--rodzaje-i-leczenie-alergii--uczulenie-na-pylki,artykul,1587489.html
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-alergi
https://parenting.pl/najczestsze-objawy-alergii