Wiosna i jesień to okres, w którym wrzody żołądka atakują ze zdwojoną siłą. Jest to spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie. Wrzody żołądka są dość powszechna dolegliwością bo dotyczy od 5% do 10% populacji. Wbrew powszechnej opinii to nie stres i alkohol są przyczyną choroby wrzodowej, choć mogą sprzyjać jej rozwojowi. Najczęściej choroba rozwija się z powodu zakażenia bakterią Helicobacter pylori, która jest w stanie przeżyć w kwasie żołądkowym. Można się nią zarazić poprzez spożycie pokarmów. Nosicielstwo tej bakterii można zdiagnozować, robiąc badania krwi. Nie zawsze jednak nosicielstwo oznacza od razu chorobę wrzodową. Inną przyczyną wrzodów jest nadmiar kwasu solnego, który może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Wrzody mogą się również tworzyć u osób, które mają uszkodzony układ pokarmowy. To znaczy, u których żółć cofa się z dwunastnicy do żołądka i w rezultacie uszkadza barierę ochronną. Inną przyczyną są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy i ibuprofen które również mogą przyczynić się do niszczenia błony śluzowej żołądka. Nie należy więc ich nadużywać i stosować tylko w razie potrzeby. Wrzody żołądka może również wywołać silny stres. Prowokuje on organizm do wydzielania większej ilości kwasu żołądkowego. Inną przyczyną jest także palenie papierosów i picie alkoholu.
Tylko u 10% zakażonych bakterią rozwinie się choroba wrzodowa, jednakże gdy się tak stanie, trzeba ją jak najszybciej rozpoznać i wyleczyć, gdyż może prowadzić do powstania raka żołądka. Jedynym sposobem na wykrycie wrzodów żołądka jest gastroskopia, jednakże zakażenie Helicobacter pylori można wykryć prostym badaniem laboratoryjnym polegającym na wykrywaniu obecności przeciwciał w krwi lub antygenu Helicobacter w kale.
Czym są wrzody żołądka?
Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Najczęściej problem ten dotyczy mężczyzn (cierpią na nie dwa razy częściej niż kobiety). Wrzody mogą pojawiać się w różnych miejscach na żołądku. Mogą być głębokie i płytkie. Wielkość wrzodów jest zróżnicowana, od małych przypominających łepek szpilki do dużych o średnicy ok. 5 cm. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową muszą trzymać lekkostrawną dietę. Unikać używek, potraw smażonych i wzdymających. Zaleca się spożywanie zup, kefirów i jogurtów naturalnych. Posiłki powinno się spożywać co 3 godziny – 5 razy w ciągu dnia. Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu środków, które zobojętniają kwas solny, osłaniają błonę śluzową i działają przeciwzapalnie. Przy chorobie wrzodowej lepiej wybierać środki płynne niż tabletki, ponieważ mają łagodniejszy wpływ na żołądek.
Wrzody żołądka – objawy
Objawy towarzyszące wrzodom żołądka to nasilony ból umiejscowiony pad pępkiem poniżej mostka lub pośrodku brzucha pojawiający się po jedzeniu. Niektóre objawy wrzodów żołądka – jak zgaga, palenie i pieczenie,silne wymioty mogą wskazywać na refluks żołądkowy.
Wrzody żołądka – leczenie
Przy chorobie wrzodowej żołądka często stosuje się zioła. Przynoszą pożądany skutek i łagodzą ból. Osłaniają uszkodzoną błonę śluzową żołądka i regenerują ubytki. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.
Najpopularniejsze zioła na wrzody żołądka to:
- Liść szałwii – zawiera flawonoidy, duże ilości witaminy B1, garbniki, kwasy organiczne, karoteny, witaminę C i witaminy PP. Szałwia wspomaga pracę układu trawiennego i obniża poziom cukru we krwi. Łagodzi wrzody żołądka i trudno gojące się rany. Działa antybakteryjnie i ściągająco.
- Owoc borówki czernicy – jest bogata w witaminę A, B1, BB, B6, C, PP, białko, żelazo, sód, wapń, fosfor. Działa przeciwbiegunkowo, antyseptycznie i przeciwzapalnie. Pomaga przy zaparciach i łagodzi nieżyt żołądka.
- Kora dębu – jej najważniejszą substancją leczniczą są garbniki (9-15%), a także flawonoidy, sole mineralne i kwasy fenolowe. Ma działanie ściągające. Garbniki powodują zagęszczanie mas kałowych i zapobiegają utracie wody z organizmu. Kora dębu pomaga w leczeniu stanów zapalnych.
- Liść orzecha włoskiego – zawiera ponad 50% lipidów, 11% protein i 5% węglowodanów, witaminy E, B3, B5, B6 oraz sole mineralne. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zapobiega krwotokom i biegunkom. Działa ściągająco w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.
Jaka dieta w chorobie wrzodowej żołądka?
Dieta przy wrzodach żołądka jest bardzo ważna. Dotyczy ona również innych schorzeń układu pokarmowego i problemów z przełykiem –warto stosować odpowiednią dietę np. przy refluksie żołądkowym. A mianowicie dieta polega na eliminowaniu produktów, które nam szkodzą.
Pokarmy, które nasilają dolegliwości wrzodowe to na przykład: soki owocowe, tłuste i ostre potrawy. Należy również zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Alkohol zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a palenie utrudnia gojenie się ran.
Unikać należy takich produktów jak:
- naleśniki, pierogi, tłuste zupy,
- ryby, grzyby, paszteciki,
- kasze, pieczywo żytnie i razowe,
- kiełbasy, wędliny mielone,
- słodycze,
- ser żółty, gotowe sosy,
- chrzan, ocet, musztarda,
- marynaty warzywne,
- mocna kawa i mocna herbata,
- napoje gazowane.