Wszawica jest chorobą pasożytniczą spowodowaną przez wesz głowową, która szybko się przenosi. Problem z zarażeniem wszawicą dotyczy najczęściej małych dzieci od 3 do 12 lat (w przedszkolach, szkołach, koloniach i na obozach), ponieważ dzieci nie przywiązują wagi do zachowania ostrożności podczas zabawy - stykają się głowami, pożyczają od siebie grzebienie, gumki, czapki itp.
Wszawica nie dotyczy tylko osób niedbających o higienę. Pasożyty wybierają swoich nowych żywicieli po zapachu potu i jego składzie chemicznym, dlatego niektóre osoby są bardziej narażone od innych.

Jak może dojść do zakażenia?
Do zakażenia najczęściej dochodzi przez zetknięcie się głowami. Dlatego tak szybko przenoszą się na innych członków gospodarstwa domowego. Wszami można zarazić się nie tylko w przedszkolach, szkołach czy inną placówką, ale także w zatłoczonych miejscach np. w autobusie.
Jak rozpoznać wszawicę?
Pierwszym z głównych objawów jest świąd skóry głowy. Świąd jest tak silny, że osoba zarażona drapie się aż do krwi, a nawet drapie się przez sen. Otwarte rany na głowie stanowią lepsza pożywkę dla pasożytów co sprzyja ich rozmnażaniu. Niestety przez drapanie może dojść do:

Jak wygląda wesz?
Wesz ma kolor jasno beżowy, dlatego łatwiej zauważyć ją na włosach ciemnych niż jasnych. Grzbiet pasożyta pokryty jest skorupą o spłaszczonym kształcie nie przekraczającym 5mm, natomiast składane przez nich jaja (gnidy) sięgają rozmiarów od 0,5 do 1,5 mm
Jak można zapobiec zakażeniu wszawicą?
Najlepszym sposobem na uchronienie siebie i dzieci przed wszami jest unikanie stykania głów z innymi osobami. Stanowi to naturalne i najlepsze zabezpieczenie przed chorobą. Dlatego warto przypominać o tym swoim pociechom, gdyż dzieci często podczas zabawy o tym zapominają. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też związywanie włosów (szczególnie przy długich włosach ).
Leczenie wszawicy
W aptece internetowej dostępne są różne preparaty (płyny, szampony) umożliwiające szybkie i skuteczne pozbycie się niechcianych lokatorów, a także chroniące przed nią.
Piśmiennictwo:
https://www.mjakmama24.pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci-u-dzieci/gnidy,560_10183.html
https://parenting.pl/jak-wyglada-wesz-profilaktyka-wyglad-leczenie
http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,wszawica---objawy--przyczyny-i-leczenie-u-dzieci-i-doroslych,artykul,1647889.html
https://polki.pl/zdrowie/choroby,jak-mozna-zarazic-sie-wszawica,10411826,artykul.html
https://gis.gov.pl/zdrowie/wszawica-choroba-ktora-trzeba-leczyc-a-nie-nalezy-sie-wstydzic/