Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) to doskonały „posiłek” dla mięśni.
Osoby, które liczą kalorie, wybierają najlepsze, odtłuszczone produkty, wylewają poty na siłowni powinny wziąć je pod uwagę układając zbilansowaną dietę.
Doskonałym źródłem aminokwasów BCAA (leucyny, izoleucyny, waliny) jest wołowina, znajdziemy je także w piersi z kurcząt oraz w łososiu i tuńczyku. Spore ilości są również w jajach, orzechach i roślinach strączkowych.
Należy jednak pamiętać, że samo białko nas nie odchudzi. Musimy sobie w tym pomóc.
BCAA dla mięśni
Suplementy z BCAA są jednymi z najpopularniejszych witamin wśród osób uprawiających sporty wysiłkowe. Ważna jest nie tylko wielkość mięśnia, ale i odtłuszczone ciało. Sportowcy chętnie sięgają po BCAA, gdyż jest to ważny budulec mięśni i źródło energii podczas treningów. Jednocześnie ich kaloryczność jest niska. Według badań leucyna zawiera 4.65 kalorii w 1 gramie, izoleucyna: 4.65 kcal/g, walina 4.64 kcal/g. Na talerzu wygląda to następująco 170-gramowa pierś z kurczaka ma 36 gramów białka z czego 6,6 BCAA, ale w sumie zawiera 170 kcal. I właśnie dlatego ,,sportowcy na redukcji'' częściej wybierają suplementy diety z samymi BCAA. Powinniśmy je przyjmować na ok. godzinę przed i ok. 15 minut po treningu wysiłkowym.
Ile kalorii spalają mięśnie
Jeśli chcemy zredukować tkankę tłuszczową warto pomyśleć nie tylko o wysiłku tlenowym (podczas przemian tlenowych organizm sięga po energię z tłuszczów), ale i o ćwiczeniach siłowych. To one zmuszają nasz organizm do dużego wydatku energetycznego. Dodatkowa korzyści posiadania większej masy mięśniowej zwiększają „bierne'' spalanie kalorii. Co to znaczy? Mięśnie zużywają energię nawet wtedy, gdy nie pracują. Im większa masa mięśniowa, tym więcej kalorii spalamy dziennie, by je utrzymać. !!!
Budując sprawniejszy układ mięśniowy, spalamy więcej kalorii. BCAA są więc doskonałym towarzyszem treningu siłowego.
Aminokwasy kontra… zmęczenie
Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) niwelują uczucie zmęczenia i wyczerpania podczas treningu, sprzyjając jego wydłużeniu, jednocześnie zwiększając tempo utleniania tłuszczów w organizmie. Mechanizm w jakim to się odbywa nie jest do końca poznany. Jedna z teorii mówi o wpływie na tzw. zmęczenie ośrodkowe (wyczerpanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN),różni się to od do zmęczenia obwodowego, które dotyka mięśni. Zdaniem badaczy BCAA mogą mieć zdolność pośredniego wpływania na poziom serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) w mózgu. Serotonina pełni wiele funkcji w układzie nerwowym człowieka, w tym odpowiada za takie stany jak depresje, senność czy nastrój. Według badań suplementacja BCAA może łagodzić zmęczenie ośrodkowe.
Suplementy z BCAA nie są magiczną pigułką odchudzającą. Mogą jednak być pomocne dla osób, które starają się zgubić zbędne kilogramy i pracują nad zgrabną sylwetką.