Masz problem z agresją u małego dziecka? Każde wyjście na spacer, plac zabaw czy do sklepu kończy się histerią i napadami złości? Nie wiesz jak sobie z tym poradzić, a krzywe spojrzenia innych wcale nie pomagają?
Problem z agresją u najmniejszych, zwłaszcza w przedziale wiekowym od 2 do 4 lat to naturalny sposób wyrażania swoich emocji (niezadowolenia). Nasze pociechy nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego systemu nerwowego.
W pierwszych latach życia dzieci uczą się chodzić, mówić, a także jak radzić sobie z emocjami. Naszym zadaniem jest pokazanie małemu złośnikowi jak można w inny sposób rozładować napięcie. Na pewno należy wykazać się ogromną cierpliwością.
Zasady, które pomogą szybciej i skuteczniej poradzić sobie ze złym zachowaniem malucha.
Pierwszą z tych zasad jest:
1. Konsekwencja - jeżeli Twoje dziecko uderzy Cię lub kogoś z otoczenia od razu reaguj. Nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem i powiedz stanowczo, że nie można tak robić, bo to boli (nawet jeśli uderzenie nie było mocne). Dobrym sposobem jest posadzenie dziecka na krzesełku w osobnym miejscu, żeby mogło się uspokoić. Po kilku minutach podejdź do dziecka i porozmawiaj z nim o tym. Wytłumacz, że nie można tak postępować.
Uwaga!
Stawianie dziecka do kąta czy na krzesełku powinno być adekwatne do wieku dziecka, tzn. 2 latek powinien stać 2 minuty a 4 latek- 4 minuty. Czym starsze dziecko, tym wyższa kara.
2. Cierpliwość jest jedną z najważniejszych zasad. Jeżeli próbujesz przekonać dziecko, że nie można krzyczeć - sam również nie podnoś na nie głosu. Malucha ciężko przekonać do czegoś, jeżeli widzi to w zachowaniu dorosłego.
Uwaga!
Pewnie nie raz zdarzy Ci się za mocno nakrzyczeć na dziecko. Pamiętaj jednak o tym, żeby zawsze przepraszać dziecko i mówić, dlaczego to zrobiłeś? Przyznając się do błędu pokażesz mu, że nie można tak robić.
3. Ucz dziecko jak można radzić sobie ze swoimi emocjami. Możesz pokazać mu inne sposoby na wyładowanie swoich emocji np. przez pomazanie kartki kredką lub policzenie do 10. Powiedz malcowi jak ty sobie radzisz ze złością.
4. Daj dziecku czas, aby mogło się uspokoić. Mówienie i upominanie dziecka podczas ataku nic nie da, ponieważ wtedy nie dociera do niego żaden komunikat. Upominanie może tylko wzmocnić złość. Odejdź od dziecka na bezpieczną odległość i poczekaj aż się uspokoi. Jeśli dziecko tego potrzebuje, przytul je mocno i cicho powtarzaj „ już dobrze”. Nie zapomnij porozmawiać o tej sytuacji, gdy dziecko już się uspokoi.
5. Nie ulegaj dziecku, jeżeli dziecko zrobi Ci histerię w sklepie, bo nie chcesz kupić wymarzonej zabawki lub czegoś słodkiego. Nie ustępuj mu tylko dlatego, że chcesz go uspokoić, ponieważ pokazujesz w ten sposób jak może osiągnąć to na co ma ochotę .
6. Nagradzaj dobre zachowanie. Chwal dziecko, jeśli np. posprzątało zabawki itp. Oprócz upominania dziecko potrzebuje również twojej aprobaty. Jeżeli pokażesz, że cieszysz się z grzecznego zachowania, malec chętniej będzie cię słuchał.
7. Poświęcaj dziecku jak najwięcej czasu. Rozmawiaj z dzieckiem o tym jak mu minął dzień co go zezłościło, a co ucieszyło. Przytulaj i powtarzaj, że jest on dla Ciebie ważny. Poświęć mu kilka minut na zabawę, wspólny spacer czy grę.
8. Każdy z nas ma bardzo dużo obowiązków i czasami musimy czymś zając dziecko, aby spokojnie wykonać swoje zajęcia. Często w takich sytuacjach włączamy dla swojej pociechy bajki, co nie jest idealnym pomysłem. Należy czuwać nad tym, co dziecko ogląda i ile czasu spędza przed telewizorem.
Uwaga!
Często dziecko naśladuje swoich ulubionych bohaterów lub wyładowuje złe emocje, jakie docierają do niego z kreskówek. Objawia się to przez napady agresji, dlatego ważne jest, aby dobierać bajki dla dziecka odpowiednie do jego wieku i w których nie występuje przemoc.
9. Nigdy nie bij dziecka, ponieważ w ten sposób wyładowujesz swoje napięcie, a nie uczysz malca co jest dobre a co złe. Bijąc dziecko dajesz mu ciche zezwolenie na agresywne zachowanie. Musisz nauczyć dziecko szacunku i miłości do siebie i innych, a nie zasady „kto silniejszy, ten ma władzę ".
Jedną z najtrudniejszych prac, jaką wykonujemy w swoim życiu jest na pewno wychowanie dziecka na dobrego i zaradnego człowieka. Nauczenie i pokazanie co jest dobre, a co złe jest na pewno trudne i wymaga od nas 100% poświęcenia, cierpliwości i zrozumienia, Jednak ta praca jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej opłacalnych prac dla rodziców. Co może być piękniejsze od szczerych pełnych miłości słów i gestów dziecka?
„W codziennym trudzie, w wysiłku umysłu, woli serca — obraz dziecka pozostaje dla człowieka natchnieniem i źródłem nadziei".
Jana Pawła II, Nigeria, 1982 r.
Piśmiennictwo:
https://1000dni.pl/2-rok-zycia/poradz-sobie-z-histeria-i-napadami-agresji-u?gclid=EAIaIQobChMIi7WI9cKS4gIVmOF3Ch2-iQlBEAAYASAAEgIhj_D_BwE
https://www.mjakmama24.pl/dziecko/wychowanie/poskromic-zlosnice-czyli-9-sposobow-na-agresywne-dziecko-aa-gKDB-EnNA-z9AW.html