Wskazania
Lek Polibiotic stosuje się przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry.
Substancja czynna: Bacitracinum zincum, Neomycini sulfas, Polimyxini B sulfas
Skład
Substancjami czynnymi leku są: neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa.
1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.
Pozostały składnik to: wazelina biała.
Dawkowanie
Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Maść należy nakładać na zmienioną chorobowo skórę 2 do 5 razy na dobę. Miejsce po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Polibiotic
- jeśli pacjent ma uczulenie na neomycynę, polimyksynę B, bacytracynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjent ma zaburzenia słuchu (lek może mieć działanie uszkadzające słuch);
- jeśli pacjent ma głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe; ze względu na ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krwi i ich ogólnoustrojowych działań niepożądanych (działanie uszkadzające słuch, nerki);
- do oczu, na błony śluzowe;
- u dzieci w wieku do 12 lat.
Zawartość:
Tuba aluminiowa zawierająca 15 g maści w tekturowym pudełku
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: AFLOFARM
Ostrzeżenia
Przed rozpoczęciem stosowania leku Polibiotic należy omówić to z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą:
- jeśli pacjent ma uczulenie na lek, powinien zaprzestać stosowania leku i porozumieć się z lekarzem;
- jeśli pacjent jest uczulony na którykolwiek antybiotyk z grupy antybiotyków aminoglikozydowych (jak np. streptomycyna, gentamycyna, tobramycyna) lub polimyksyn może być również uczulony na lek Polibiotic, - jeżeli wystąpi uczulenie należy porozumieć się z lekarzem;
- jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek, ponieważ istnieje większe ryzyko szkodliwego działania leku Polibiotic na nerki i słuch.
Długotrwałe stosowanie leku Polibiotic może spowodować nadmierne namnażanie niewrażliwych na lek bakterii i grzybów. Jeśli wystąpią działania niepożądane, zwłaszcza podrażnienie w miejscu nałożenia leku lub pacjent stwierdzi brak poprawy, należy zaprzestać stosowania leku Polibiotic i porozumieć się z lekarzem. Stosowanie leku na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i toksyczne działanie leku na układ nerwowy.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na ryzyko działania uszkadzającego nerki i słuch.
Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzeniem słuchu Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, upośledzeniem słuchu lub stosujący jednocześnie inne leki mogące uszkadzać nerki i słuch, przed zastosowaniem leku Polibiotic powinni porozumieć się z lekarzem.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku Nie ma szczególnych wymagań dotyczących stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek przed zastosowaniem leku Polibiotic powinni zwrócić się do lekarza. Lek Polibiotic a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Po zastosowaniu leku Polibiotic na dużą powierzchnię skóry lub uszkodzoną skórę, w wyniku wchłonięcia leku do organizmu, mogą wystąpić interakcje z innymi stosowanymi jednocześnie lekami.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent stosuje:
neomycynę przyjmowaną doustnie ponieważ może nasilić się ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych.
Nie należy stosować leku Polibiotic jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i narząd słuchu, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy), leki te podawane jednocześnie z anybiotykami aminoglikozydowymi (jak np. zawarta w leku Polibiotic neomycyna) zwiększają ich stężenie we krwi, co nasila ryzyko zaburzeń słuchu, aż do głuchoty, która może wystąpić nawet po przerwaniu stosowania leku. Podczas jednoczesnego stosowania z lekiem Polibiotic leków mogących uszkadzać nerki lub układ nerwowy, może wystąpić sumowanie się działań niepożądanych.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na brak odpowiednich badań, nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Nie stwierdzono wpływu stosowania leku Polibiotic na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Mogą wystąpić objawy niepożądane:
objawy nadwrażliwości, w tym reakcje skórne (świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia);
uszkodzenie słuchu;
uszkodzenie nerek;
zakażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub grzybów.