Stopa na wysokim obcasie
Zakładając wysokie obcasy stopy zmuszane są do utrzymania dużo większego obciążenia, niż w obuwiu płaskim. Z reguły zmusza to je do udźwignięcia ¾ ciężaru ciała, a jeśli obcas jest bardzo wysoki – czasem i więcej.
Długotrwałe chodzenie w szpilkach spowodować może przeciążenie, ból i deformacje. Niekorzystnie wpływa także unieruchomienie stopy w bucie. Doprowadzić to może do powstania halluksów, schorzenia palców młotkowatych, a jeśli buty wykonane są z twardego bądź sztucznego tworzywa – dojść może do otarć i nadmiernej potliwości.
W sztywnym zamkniętym obuwiu stawy stóp nie mogą wykonać pełnego zakresu ruchów, mięśnie nie są w stanie pracować prawidłowo, krew krąży słabiej, co sprzyja powstawaniu obrzęków i żylaków.
Każda kobieta doskonale odczuwa różnicę pomiędzy stawianiem kroków w obuwiu sportowym a w obuwiu na wysokim obcasie. W pierwszym przypadku możliwy jest prawidłowy ruch od pięty do palców. Obciążenie rozkłada się najpierw na tylną, następnie na przednią część stopy. Natomiast stopa na szpilce musi być stawiana sztywno, pionowo i przy każdym kroku pięta uderza w podłoże. Dochodzić w ten sposób może do mikrourazów stawów, więzadeł i kości.
Innym negatywnym wpływem zamknięcia stóp w półbutach na obcasie jest unieruchomienie palców i ustawianie ich w zgięciu grzbietowym. W ten sposób kości śródstopia zostają przeciążone, a wąski czubek buta wpływa dodatkowo na ucisk wałów paznokciowych palucha (wrastanie paznokcia), skrzywienie palucha (halluksy), podgięcie palców (palce młotkowate), oraz ucisk zaburzający krążenie krwi i limfy (obrzęki, zaczerwienienia).
Co doradzić klientkom , które w wysokich obcasach spędzają wiele godzin oraz w jaki sposób traktować ich stopy?
Po pierwsze należy dokładnie przeprowadzić z klientką wywiad. Dopytać o schorzenia, dolegliwości, częstotliwość noszenia wysokich obcasów oraz jakość noszonego obuwia.
Jeśli stopy są zmęczone i obrzęknięte warto zaproponować relaksacyjną kąpiel.
Każdej klientce noszącej szpilki zalećmy także codzienne stosowanie balsamów i kremów odprężających np. Gehwoll i nawilżających na zmęczone i opuchnięte stopy, które jednocześnie pobudzają krążenie, oraz wykonywanie w trakcie dnia odprężających ćwiczeń dla stóp ( kółeczka w stawie skokowym, podnoszenie chusteczki palcami, „rozczapierzanie” palców).
Jeśli jest możliwość zalećmy klientkom jak najczęstsze chodzenie boso. Stopy odpoczną, krążenie poprawi się, wzmocnią się mięśnie podudzia i stopy. Poprawi się propriocepcja, czyli kontrola i stabilizacja stawów skokowego, kolanowego i biodrowego. Na zakończenie zaproponujmy wykonanie masażu, który korzystnie wpłynie on na cały organizm, jak również na nastrój i samopoczucie.
Należy pamiętać, że osoby które przez wiele lat nosiły wysokie obcasy nie powinny z dnia na dzień przestawić się tylko i wyłącznie na płaskie obuwie. Mięśnie łydek są skrócone i dlatego należy przyzwyczajać je stopniowo do coraz niższego obcasa, wzbogacając każdy dzień ćwiczeniami rozciągającymi.
Przekazujmy klientkom informacje, że noszenie obcasów nie jest zakazane i może być mniej szkodliwe, jeśli prawidłowo dbamy o nasze stopy, mięśnie i właściwą pielęgnację i jej jakość każdego dnia.
A jeśli jest taka możliwość nośmy na co dzień wygodne obuwie sportowe, a wysokie obcasy zostawmy na te specjalne, szczególne okazje.
Wysokie obcasy powodują deformacje stóp, obciążenie stawów, schorzenia ortopedyczne, a także często nadmierne modzele, odciski, wrastające paznokcie oraz poczucie ciężkości stóp i ich zmęczenia. Jak możemy im pomóc? Jednym ze skutecznych rozwiązań są rurki żelowe na palce ..
A co to jest ?
Jest to polimer wykonana z medycznego zelu o wysokiej elastyczności, rozciągliwości i kojącym działaniu. Produkt nowej generacji, termoplastyczny o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Zmniejsza siły tarcia i nacisk na palce, redukując ucisk i ścieranie.
Dlaczego warto wybrać naszą żelową osłonę na palce ?
Zapewnia ochronę palcom stóp/rąk poprzez zmniejszenie nacisku i tarcia. Przynosi szybsze efekty lecznicze w porównaniu z wyrobami z pianki. Produkt o doskonałej wytrzymałości. Świetnie chroni palce przy problemach z suchą i popękaną skórą, z odciskami, palcami młotkowatymi, ze zrogowaceniami i po częściowych amputacjach. Przeznaczona do wielokrotnego użycia, hipoalergiczna; testowana dermatologicznie. W celu utrzymania codziennej higieny wystarczy przemyć wodą, zalecana również dla osób cierpiących na cukrzycę. Jest przeznaczona do zastosowania w obuwiu.
Zalety żelowej osłony na palce:
Wygoda - nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu
ochrona -testowany dermatologicznie, hipoalergiczny
łatwość użytkowania - łatwy w założeniu
bezpieczeństwo – produkt medyczny z certyfikatem CE
ekologia - produkt nie jest szkodliwy dla otoczenia
stosowanie - produkt jest wielokrotnego użycia
Używanie osłony na palce zwiększa wygodę noszenia obuwia, zabezpiecza wrażliwe miejsca, zajmuje niewielką ilość miejsca w bucie, bardzo łatwa do założenia. Likwiduje dyskomfort związany z pęcherzami, otarciami, odciskami, nagniotkami i innymi schorzeniami. Osłona jest produktem medycznym z certyfikatem CE. Nasza osłona na palce młotkowate jest unikalnym, jedynym takim produktem w Polsce.