Strzeż się kleszczy
Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia. Niestety budzi się też ta jej część o której wolelibyśmy zapomnieć. Wraz z pierwszymi promieniami słońca na poszukiwanie swoich pierwszych ofiar ruszają wygłodniałe insekty. W trawach, zaroślach ale też coraz częściej znaczniej bliżej w parkach czy na trawnikach, pojawiają się kleszcze.
Czy słusznie się ich obawiamy?
Kleszcz to pasożyt, który preferuje żerowanie na zwierzętach, człowieka atakuje tylko wtedy, gdy jest bardzo głodny. Sezon na kleszcze zaczyna się wraz z wiosennym wzrostem temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza. Wzrost ilości ilosci kleszczy sprzyjaja lekkie zimy oraz brak naturalnych wrogów. Zwieksza sie też ich zasięg, występują już nie tylko na skrajach lasów łąkach, nawet w dużych aglomeracjach. Ugryzienie kleszcza może skutkować boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu, a w przypadku psów i kotów - babesziozą.
Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego wywoływaną przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Zakażenie przenoszone jest podczas ukłucia przez kleszcza już w pierwszych minutach. Nawet szybkie usunięcie kleszcza nie zapobiega zakażeniu. Do 58% chorych, którzy przebyli KZM, ma długotrwałe powikłania, takie jak: porażenia części ciała, zaburzenia pamięci i/lub koncentracji, zaburzenia słuchu, utrata koordynacji ruchowej i inne. Około 2% chorych umiera z powodu KZM. Skutecznym sposobem zapobiegania rozwojowi kleszczowego zapalenia muzgu są szczepienia ochronne możliwe u osób dorosłych oraz dzieci po skończeniu 1 roku życia.
Inną choroba przenoszona przez kleszcze jest borelioza wywolana przez krętka Borrelia burgdorfei . W jej przypadku ryzyko zakażenia wzrasta z długością przebywania kleszcze w skórze. Odpowiedzialna za wywołanie choroby bakteria bytuje w jelicie kleszcza i walnia sie z niego kiedy kleszcz napije sie krwi ofiary. Przenoszona jest ze zwierząt na których żerują kleszcze na czlowieka. Pierwszym objawej zakażenia bakterią może być rumień pełzający w miejscu ukłucia kleszcze. Pojawia sie on jedynie w 30 % przypadkow a u dzieci w zaledwie 10%. Choroba poczatkowo może rozwijać sie nie dajac wyraźnych objawow wyniszczając organizm. Do najcięższych uszkodzeń należą zmiany neurologiczne czy stawowe.

Co przyciąga kleszcze? Gdzie najczęściej można złapać kleszcza?
Stara zasada głosi, że chcąc pokonać wroga, mądrze jest poznać jego zwyczaje. Wyjaśniamy więc, czym są kleszcze, na kogo polują, gdzie i kiedy można je najczęściej spotkać oraz co je przyciąga.
Kleszcze “polując” na ofiarę posługują siê głównie odczuwaniem zapachu. Wspinajł się na źdźbła traw do wysokości ok 1 m skąd łatwiej przedostaja sięna ciło żywiciela. Najczęściej wędruja po ciele I wkłuwają w miejsca gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Po powrocie ze spaceru na łonie natury warto więc zawsze dokładnie sprawdzać okolicê pachwin, za uszami czy brzucha. Kleszcz może przebywać na skórze człowieka nawet do kilku dni warto więc jak najszybciej go usunąć.
Sposoby na kleszcze
Podstawowym sposobem ochrony przeciw kleszczom jest zakrywanie ciała i zmiana odzieży zaraz po powrocie do domu. Warto wzbogacic ją o odstraszanie zapachem. Z pomoca przychodza nam liczne spraye, bransoletki czy plastry. W oaptekach znajdziemy preparaty na bazie naturalnych olejków eterycznych głównie z citronelli kick tick, komaroff, moskitokiller , oraz preparaty biobójcze zawierające DET BROS, OFF, MUGA. Pamiętajmy że zawsze nale¿y dobieraæ je adekwatnie do zagro¿enia. Na spacerze po lesie wystarczajłcym bedzie nietoksyczny preparat o naturalnym składzie natomiast tam gdzie warunki sprzyjają kleszczom np.: w puszczach, wysokich trawach lepiej siegnąć po skuteczniejsze warianty.
Jeœli jednak to kleszcz zwycięży i staniemy się jego ofiarami pamietajmy aby jak najszybciej i w bezpieczny sposób pozbyć się krwiaopijczego pasożyta.
Ważne aby usunąć go w caśosci. Niewskazane jest smarowanie kleszcza czymkolwiek gdyż może to powodować, że dusząc siê wydali do naszego organizmu treść jelita co przyczyni się do zakażenia I rozwoju chorób.
Bardziej wprawionym oobom do usuniêcia kleszcza wystarczy penseta. Warto jednak zaopatrzyæ siê w specjalne przyrzady jak ZESTAW DO BEZPIECZNEGO USUWANIA KLESZCZY APTEO CARE czy KICK TRICK. Niezale¿nie czym się posło kleszcza nie nale¿y pokrêcaæ. Powinien byæ usunięty w całości. Co prawda jeœli w ciele pozostanie jego żądło organizm sam powinien je usunąć ale bêdzie to sprzyjało miejscowej infekcji wiec warto zrobic to odrazu.
Jesli na skórze pojawi siê zaczerwienienie nalezy skonsultowac sie z lekarzem.