Nic tak nie uprzykrza pobytu na wakacjach jak kąsające owady. Szczególnie uciążliwe są komary, których ugryzienia - choć same w sobie bezbolesne, powodują powstawanie nieznośnie swędzących bąbli. Komary to inteligentne owady, ponieważ nie atakują przypadkowej osoby, one wyczuwają pot i dwutlenek węgla. Najchętniej atakują dzieci, młodych mężczyzn i kobiety w trakcie owulacji. Za ugryzienia odpowiadają samice, ponieważ samce żywią się nektarem kwiatów, a tuż po kopulacji giną. Komary nie wiedzą, jak smakuje „słodka krew”, bo nie analizują jakości krwi swej ofiary. Przyciąga je przede wszystkim ciepło i dwutlenek węgla, w większych ilościach wydzielane przez ludzi o bardziej masywnej budowie ciała. Znakomicie posługują się również węchem.
Jaki zapach przyciąga komary?
W 2000 r opublikowano badania, z których wynika, że owadom tym bardziej odpowiadają osoby, które pachną słodko, zależy to od stosunku dwutlenku węgla do kwasu mlekowego i innych składników potu.
Komary Anopheles gambiae przyciągają głównie osoby, u których na skórze przeważają bakterie Corynebacterium. Powodują one wydzielanie wraz z potem większej ilości substancji, na które wrażliwe są te owady.
Każda osoba ma indywidualną woń, która bardziej lub mniej może odpowiadać poszczególnym gatunkom komarów. W badaniu udowodniono również, że bakterie, takie jak Corynebacterium, wybierają tych ludzi, których profil genetyczny bardziej sprzyja ich rozmnażaniu się. Wiąże się to z tym, że wydzielają więcej substancji sprzyjających ich wegetacji.
W Polsce naliczono 47 gatunków komarów, ale atakują nas dwa z nich: komar brzęczący i widliszek. W skórę wbijają się jedynie samice, które potrafią tak długo szukać żywiciela aż ich odwłok napełni się krwią do objętości 1-2 mm sześciennych. Wtedy dopiero zabierają się za składanie jaj.
Podczas ciepłych wieczorów, zamiast zakładać długie spodnie i bluzy, lepiej jest zastosować spray przeciw owadom (spray odstraszający komary Apteo, Mosquito killer, Kick tick junior, Ultrathon). Wystarczy rozpylić je nad skórą i już po kilku minutach ,osoba, która użyła takiego preparatu, staje się „niewidoczna” dla owadów. Alternatywą dla sprayów mogą być płyny lub maści na owady. Po rozsmarowaniu ich na skórze, uzyskuje się ochronę przed kąsającymi komarami. Nowoczesne środki przeciw owadom przyjemnie pachną, nie podrażniają i są bezpieczne dla skóry.
Domowe sposoby na komary
Olejek waniliowy
Komary nie znoszą aromatu waniliowego. Wystarczy, że wetrzesz w skórę trochę aromatu waniliowego, a komary dadzą ci spokój. Aromat waniliowy można kupić w sklepie spożywczym (zapach do ciast) lub sporządzić domowy aerozol – szklankę żytniej wódki wymieszaj z 20 ml olejku waniliowego. Płyn można sporządzić również na bazie wody – do 100 ml wody (połowy szklanki) dodaj 30 kropel olejku waniliowego. Roztworem na bazie wanilii warto posmarować nadgarstki i miejsca za uszami. Podobne działanie ma olejek o zapachu cynamonowym.
Witamina B
Niektórzy twierdzą, że podczas przyjmowania witaminy B zapach potu zmienia się na taki, którego komary nie lubią. Należy jednak uważać, ponieważ witaminę B, tak jak i każdy inny lek łatwo można przedawkować. Poza tym, skuteczność witaminy B w walce z komarami nie została potwierdzono naukowo, więc może to być jedynie mit.