Niepłodność to choroba społeczna XXI wieku. Dotyczy 15-20% par w wieku reprodukcyjnym. Przyczyn może być wiele: zaburzenia hormonalne, choroby układu rozrodczego kobiet i mężczyzn, choroby tarczycy, nadnerczy, nadwaga, niedowaga, niewłaściwa dieta, używki, czynniki psychogenne. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia kładzie coraz większy nacisk na diagnostykę i leczenie niepłodności.
Pamiętaj, że właściwa diagnoza to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia, które ma bardzo indywidualny przebieg.
O niepłodności mówimy wówczas, jeśli w trakcie regularnych starań o dziecko przez okres 12 miesięcy kobieta nie zachodzi w ciąże. Po takim okresie należy zgłosić się do specjalisty o pomoc. Leczeniem powinna być objęta para: kobieta i mężczyzna.
PRZYCZYNA I LECZENIE NIEPŁODNOŚCI
Najczęstsza przyczyna niepłodności dotykająca kobiety są zaburzenia hormonalne i niedrożność jajowodów. O ile pierwsze można leczyć farmakologicznie, to te drugie wymagają inwazji chirurgicznej. Natomiast mężczyzn dotyka problem słabej jakości nasienia: mała ilość plemników i bardzo słabo ruchliwych. Ma na to wpływ jakość życia codziennego. Słabo zbilansowana dieta, permanentny stres potęgowany niemożnością zajścia w ciąże partnerki, używki, alkohol, palenie papierosów, a także przesiadywanie długich godzin za kierownicą auta, przegrzewanie jąder, noszenie zbyt obcisłej bielizny.
W sytuacji kiedy wykorzystane już zostały metody leczenia farmakologicznego oraz operacyjne pozostają procedury inseminacji i in vitro. Obecnie w Polsce mamy bardzo dużo klinik oferujących pomoc w leczeniu niepłodności. A w niektórych województwach np. mazowieckiem podpisano porozumienie o refundacji IN VITRO dla ich mieszkancow.