Jeszcze nie tak dawno mówiono, że depresja dotyka osoby starsze i samotne. Prawda jest jednak inna. Z roku na rok wzrasta liczba prób samobójczych u nastolatków, a nawet dzieci.
Jaki jest powód depresji? Jakie są pierwsze znaki ostrzegawcze, że z dzieckiem dzieje się coś złego? Jak rozmawiać z osobą w depresji? Gdzie szukać pomocy?
Samobójstwo jest na pewno jedną z najgorszych rzeczy, które możemy sobie wyobrazić. Zarówno dla bliskich jak i osoby zmagającej się z traumatycznymi myślami. Na samą myśl nie jeden dostaje gęsiej skóry. Niestety, wiele młodych ludzi decyduje się na tak desperacki krok. Pytanie tylko brzmi dlaczego?
OKRES DOJRZEWANIA
Okres dojrzewania kojarzy się z okresem buntu, który skierowany jest przeciwko dorosłym. Takie zachowanie często jest lekceważone. Rodzice chcąc pomóc swojemu dziecku często dają złe rady typu: „weź się w garść”, „zacznij się uczyć”.
Niestety te rady nie trafiają do młodych ludzi, a wręcz przeciwnie wywołują w nich większą agresje. Jednak nie każde takie zachowanie oznacza depresje. Jak zatem odróżnić złe zachowanie, chwilowy zły nastrój od depresji?
JAK OBJAWIA SIĘ DEPRESJA
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest obniżenie nastroju, u naszej pociechy, które występuje co najmniej dwa razy w ciągu dwóch tygodni. Oprócz tego osoba zmagająca się z depresją nie ma siły do działania, pojawia się zaburzenie snu. Może również skarżyć się na ból głowy czy brzucha.
JAK WALCZYĆ Z DEPRESJĄ
Dobry kontakt z dzieckiem, nie wystarczy, aby uniknąć tragedii. Wiele rodziców uważa, że ma znakomitą więź ze swoją pociechą. Stara się przechylić dla niego nieba. Jednak to nie wystarczy ponieważ nastolatek powinien czuć, że może porozmawiać o wszystkim. Trudno jest o szczerą rozmowę jeżeli rodzic do tej pory nie zna trosk i kłopotów z jakim zmaga się jego podopieczny. Niestety często dzieje się tak, że dziecko wchodzi w tzw. role opiekuna i stara się nie obarczać swoimi problemami rodziców, którzy i tak (zdaniem dziecka) mają zbyt dużo problemów na głowie. Dlatego tak ważne jest od najmniejszych lat rozmawiać z dzieckiem, aby miało ono poczucie, że jest osoba, która go wysłucha w każdej chwili.
Zbyt duża presja, wmawianie dziecku, że musisz być najlepsze nie pomaga. Nie jedno dziecko usłyszało „szkoła to podstawa!”, „Musisz mieć same piątki” - takie zachowanie sprawia, że dziecko chcąc sprostać oczekiwaniu rodziców. Często nie dają sobie rade z poczuciem tak dużej odpowiedzialności. O ile dziecko dobrze się uczy nie zauważamy problemu, wręcz przeciwnie drobne występki są bagatelizowane, a winą obarcza się inne osoby. Natomiast w przypadku, kiedy dziecko nie przynosi wymarzonych ocen takie dziecko ma poczucie, że nie sprostało zadaniu, że zawiodło ukochane osoby. Obydwie sytuacje mogą dramatycznie wpłynąć na późniejsze decyzje. Jak temu zapobiec? Przecież to wszystko jest dla dobra dzieci. Trzeba przede wszystkim uświadomić dziecku, że w razie porażki nie zawiedzie nas.
Problem z rówieśnikami to na pewno kolejny ważny aspekt, który trzeba omówić. Często ma ogromny wpływ na kształtowane poczucie wartości u nastolatków. Odrzucenie ze strony kolegów i koleżanek nie jest łatwe. Uchronić od tego nasze pociechy bywa niekiedy bardzo trudne. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Przede wszystkim trzeba nabrać dystansu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ każda sprawa dotycząca dzieci budzi w nas ogromne emocje. Trzeba jednak ustalić przyczynę (nie zawsze jest to problem grupy). Ważną sprawą jest szczera rozmowa zarówno z dzieckiem jak i z nauczycielem. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dziecko jakie zachowanie jest akceptowane, a jakie nie. Natomiast jeśli problem leży po stronie grupy, niezbędna jest wizyta psychologa w szkole. Najważniejsze co możemy zrobić to nie pozostawiać dziecka samego z tym problemem.
JAK POMÓC OSOBIE Z DEPRESJĄ
Chodzenie do psychologa to nie wstyd! Jednak wielu ludzi, przez niewiedze myśli inaczej. Osoby zmagające się z problemem często wstydzą się pójść do specjalisty. Strach, przed wyśmianiem jest większy i często wygrywa z racjonalnym myśleniem.
Jeżeli masz podejrzenie, że twojemu dziecku dzieje się coś złego nie czekaj aż będzie za późno. Problem sam się nie rozwiąże, a nic nie jest ważniejsze.