Czy wiesz, że niemieccy naukowcy przeprowadzili badanie skuteczności trzech dostępnych na tamtejszym rynku produktów do płukania jamy ustnej, w redukcji miana SARS-CoV-2? Zdecydowanie najlepiej wypadł preparat zawierający oktenidynę i fenoksyetanol (Octenisept 50ml ,Octenisept 250ml). Konkurowały one z chlorheksydyną w stężeniu 0,1% i 0,2%., która znacznie wolniej redukowała cząsteczki wirusa w badanym materiale.
Oktenidyna od wielu lat jest stosowana w leczeniu ran i pielęgnacji skóry przed i po zabiegach operacyjnych. Ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego, świetną kompatybilność ze skórą i błonami śluzowymi, długotrwałe działanie i brak znanej oporności. Nie jest jeszcze znana jej postać jako płyn do płukania gardła lub aerozol do stosowania w jamie ustnej, lecz uzyskane wyniki po przeprowadzonym eksperymencie dają nadzieję na wynalezienie takiej formy podania tej substancji leczniczej. Powszechnie wiadomo, że wirus SAR-CoV- rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Podczas głośnego mówienia przez osobę zakażoną lub chorą wirus wydostaję się w wydychanym powietrzu i może unosić się ponad 10 minut w zamkniętym pomieszczeniu. Z tego też powodu naukowcy podjęli się przeprowadzenia badań płynów przeciwbakteryjnych do płukania ust, jako środka zapobiegawczego, który prowadzi do redukcji obecności mikroorganizmów w aerozolu wydychanego powietrza. W oparciu o posiadane dane in vitro oktenidyna stała się kandydatem do przyszłych badań klinicznych, które pozwolą udowodnić jej skuteczność w potencjalnym zapobieganiu rozprzestrzeniania się SARS-CoV- przez aerozole. Badanie oceni czy zmniejszenie wnikania wirusa drogą nosowa pozwoli na zahamowanie objawów neurologicznych, jak np. utrata smaku i węchy. Z kolei zmniejszenie jego wnikania drogą oddechową może zmniejszyć wystąpienie objawów takich jak kaszel i zapalenie płuc. To jednak jest jeszcze na etapie badań klinicznych. Na ten moment możemy stosować znany nam już preparat do użytku zewnętrznego zawierający oktenidynę i fenoskyetanol do dezynfekcji rąk i powierzchni. Pamiętajmy też o częstym myciu rąk i zakrywaniu ust podczas mówienia.
Źródło:
- Katrin Steinhauer, View ORCID ProfileToni Luise Meister, Daniel Todt, View ORCID ProfileAdalbert Krawczyk, LarsPaßvogel, Britta Becker, Dajana Paulmann, Birte Bischoff, Stephanie Pfaender, Florian H H Brill, Eike Steinmann, “Comparison of the in vitro-efficacy of different mouthwash solutions targeting SARS-CoV-2 based on the European Standard EN 14476”
- Tim Sandle, Significant help, “Dr Tim Sandle considers pre-procedural mouth rinses in the COVID-19 era”, Dental Nursing, Październik 2020
- strona: https://mgr.farm/