Promienie UV są główną przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry, zwiększają też ryzyko zachorowania na groźny nowotwór skóry – czerniaka.
Wystawiając skórę na słońce, pamiętaj o ochronie skóry kremem z filtrem o wysokości dobranej do twojego fototypu i stopnia nasłonecznienia.
Nawet stosując preparaty przeciwsłoneczne zgodnie z zasadami bezpiecznego opalania można zapewnić skórze ładny, lekko ciemniejszy koloryt. Smażenie się na słońcu jest de mode!
Nakładaj krem ochronny na skórę w dużej ilości i ponawiaj jego aplikację co 2 godziny, aby uniknąć poparzeń skóry.
Staraj się unikać ekspozycji na mocne słońce między godz. 11:00 a 15:00, chroniąc się wtedy dodatkowo w cieniu.
Poznaj wszystkie zasady bezpiecznego opalania!
Zasada nr.1
1. Kosmetyk ochronny nałóż na skórę ok. 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Dzięki temu lepiej się wchłonie w skórę i skuteczniej zadziała, trudniej będzie go zetrzeć, nie wetrze się w ubranie. Aplikując go w domu, najlepiej rozebrać się do naga i dokładnie posmarować całe ciało, nie zapominając o plecach, karku czy pośladkach (ułatwi to preparat ochronny w spreju bądź mgiełce).
Zasada nr.2
2. Wybierz krem do twarzy z filtrem, który zapewni ci nie tylko skuteczną ochronę, ale też dodatkową pielęgnację i komfort stosowania. Na przykład do skóry trądzikowej najlepsze będą lekkie, szybko wchłaniające się fluidy matujące, do skóry ze zmarszczkami i przebarwieniami (a więc typowymi objawami fotostarzenia) – kremy i fluidy o działaniu przeciwstarzeniowym (np. Capital Soleil UV-AGE Daily Fluid SPF 50+), do skóry wymagającej zamaskowania niedoskonałości – kremy koloryzujące bądź podkłady czy pudry z filtrami itp.
zasada nr.3
3. Nie oszczędzaj na ilości! Większość z nas aplikuje kremy z filtrami zbyt cienko, a to znacznie obniża ich wartość SPF! Po prostu staraj się za każdym razem zrobić to naprawdę porządnie, a najlepiej nakładaj dwie warstwy kosmetyku.
Zasada nr.4
4. Unikaj wystawiania się bezpośrednio na słońce między godz. 11 a 15. Wtedy promienie UV operują najmocniej (50% dobowej ekspozycji na słońce zachodzi między 11:00 a 13:00). To grozi nie tylko poparzeniem skóry, ale też udarem czy przegrzaniem.
Zasada nr.5
5. Pamiętaj jednak, że nawet siedząc w cieniu powinnaś posmarować się kremem z filtrami, bo promienie UV odbijają się od piasku i wody (aż 50%). Noś też okrycie głowy.
Zasada nr.6
6. Powtarzaj aplikację kosmetyku co 2-3 godziny, aby nie stracił swojej skuteczności. Rób to też każdorazowo po wyjściu z wody, nawet gdy stosujesz krem wodoodporny – wodoodporność nie oznacza to bowiem, że krem się nie zmywa ze skóry, ale że przy umiarkowanej 20-minutowej aktywności w wodzie wysokość jego ochrony SPF spada o połowę. Poza tym ścierasz go ręcznikiem, gdy osuszasz ciało po kąpieli.
Zasada nr.7
7. Jeśli chcesz, aby twoja skóra złapała trochę słońca, opalaj się stopniowo, zaczynając od 20 minut, a potem wydłużając ten czas. Pamiętaj jednak, że zawsze skóra musi być chroniona kremami z filtrem!
Zasada nr.8
8. Na działanie słońca szczególnie narażone są ramiona, czoło, nos, dekolt. To tutaj podczas pierwszej ekspozycji na słońce w sezonie często pojawia się pokrzywka będąca objawem uczulenia na słońce. Miejsca te możesz posmarować grubszą warstwą kremu.
Zasada nr.9
9. Po kąpieli słonecznej nałóż balsam kojący, który nawilży rozgrzaną i przesuszoną skórę, zapobiegnie jej łuszczeniu.